main2

شروع برنامه نویسی اندروید – قسمت اول

سلام ، این روزها تب برنامه نویسی موبایل بسیار بالا گرفته و افراد زیادی به دنبال یادگیری آن هستند ؛ بهتر است هرچه زودتر آن را یاد بگیریم.

خب برای شروع برنامه نویسی اندروید به دانش اولیه از برنامه نویسی نیاز داریم ، شما حداقل باید با یکی از زبان های برنامه نویسی C ، C++ ، Java و یا Php آشنا باشید. به همین منظور می توانید به بخش آموزش جاوا مراجعه کنید. همچنین بدلیل اینکه می خواهیم مطالب مختصر و مفید باشند از آموزش جزییات غیر ضروری همچون تنظیمات ساده و اپراتوری صرف نظر می کنیم تا با سرعت بیشتر به مفاهیم مهم تر برسیم ،‌ در صورتی که در راه اندازی مشکلی داشتید می توانید با چند جستجوی ساده به جواب برسید ، توصیه ما این است که از سایت stackoverflow به وفور استفاده کنید.

برای برنامه نویسی اندروید شما می توانید چندین راه را انتخاب کنید ؛ محلی(Native) یا غیر محلی ؛ منظور از محلی یا نیتیو این است که آیا شما با کدهای اصلی اندروید برنامه ی خود را می سازید یا با استفاده از سایر زبان ها آن را تبدیل می کنید؟ اگر با استفاده از زبان های اسکریپتی مانند ReactJs اپلیکیشن خود را بسازید برنامه شما غیر محلی یا غیر نیتیو خواهد بود. مزیت روش غیر محلی این است که می توانید برای چندین پلتفرم خروجی بگیرید و عیب آن عدم سازگاری کامل و عدم توانایی در استفاده از امکانات سخت افزاری بصورت کامل می باشد.

برای برنامه نویسی اندروید به روش محلی از زبان جاوا استفاده می شود.(با جاوا اسکریپت اشتباه نگیرید) ؛ همچنین از محیط های برنامه نویسی Eclipse و Android Studio استفاده می شود. البته Eclipse چند سالی است که توسط گوگل پشتیبانی نمی شود واکثر برنامه نویسان به سمت اندروید استودیو مهاجرت کرده اند.

بیشتر آموزش های این وبلاگ برای محیط برنامه نویسی Android Studio خواهد بود. بهتر است این IDE (محیط برنامه نویسی) را دانلود کنید.

لینک دانلود اندروید استودیو : Download Android Studio and SDK Tools | Android Studio

برای دانلود باید از تغییر آی پی استفاده کنید چون که گوگل ایران را تحریم کرده است. همچنین باید Android SDK را نیز دانلود کنید.

پس از نصب اندروید استودیو و SDK شما باید یک دستگاه مجازی اندروید بسازید و یا از موبایل و تبلت خود برای تست برنامه ها استفاده کنید.

برنامه های ارایه دهنده دستگاه مجازی : AVD ، Genymotion ، Xaramin  و … که معروفترین و کاربردی ترینشان همین سه مورد هستند.

پس از نصب SDK باید مسیر آن را به اندروید استودیو بدهید.

main2

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد فیلد های ستاره دار الزامی می باشند *