android-create-project

شروع برنامه نویسی اندروید – قسمت دوم

خب در این قسمت از آموزش شما باید محیط برنامه نویسی (IDE) خودتون رو برپا کرده باشید ؛ که آموزش های ما بیشتر حول Android Studio خواهد بود ، پس از نصب اندروید استودیو و تکمیل تنظیمات SDK باید یک پروژه ی جدید ایجاد کنید ، طبق مراحل زیر :

 1. انتخاب پروژه ی جدیدandroid-create-project
 2. انتخاب نام اپلیکیشن و نام شرکتandroid-set-project-name
 3. انتخاب ورژن پایین ترین ورژن اندرویدی که می خواهید اپ شما رو اجرا کنه android-set-project-sdk
 4. نوع اولین صفحه ی اصلی اپ خودتون رو تعیین کنید(blank Activity برای شروع بهتر است) android-select-activity
 5. نام اولین صفحه خودتون (Activity Name) رو انتخاب کنید android-set-activity-name

 

خب ساختن یک پروژه ی جدید به پایان رسید ، هم اکنون شما یک اپلیکیشن ساده با نوشته ی سلام دنیا دارید که می توانید روی دستگاه مجازی یا واقعی خود اجرا کنید. قبل از اجرا باید محیط اندروید استودیو رو بررسی کنیم و یاد بگیریم.

به این عکس نگاه کنید و توضیحات رو دقیق بخونید android-studio-structure

 1. این قسمت از عکس کل ساختار اپ شما و محتوا را نشان می دهد.
 2. این قسمت از محیط رو زمانی مشاهده می کنید که یک فایل xml از پوشه layout واقع در res رو باز کنید ، که ابزارهای قابل استفاده برای رابط کاربری می باشند که به انگلیسی ویجت نامیده می شوند.
 3. این قسمت فایل xml شما رو بصورت گرافیکی یا کد نشان می دهد.
 4. این قسمت ظاهر xml مورد نظر رو روی دستگاه های اندرویدی نمایش می دهد(همان قسمت گرافیکی که از بخش 3 انتخاب می کنید).
 5. این قسمت تنظیمات هر ویجت یا ابزار داخل فایل xml رو نشان می دهد که از قسمت بالایی و داخل قسمت گرافیکی اگر ویجتی انتخاب شود این قسمت نمایان می شود.
 6. در این قسمت تمام فایل هایی را که از قسمت یک باز کردیم رو می توانیم مشاهده کنیم.

خب در ادامه با main activity یا همان فایل اصلی(جاوا) که مسئول قسمت کدهای دستوری و غیر گرافیکی اپ هست که منطق اپ در این قسمت نوشته می شود (مثلا اگر قسمتی از اپ لمس یا کلیک شود چه رویدادی انجام شود) آشنا می شویم. android-studio-mainactivity

که می توانید این فایل رو از قسمت اول در عکس قبلی که ساختار رو نشان می داد ، باز کنید تا محتوای شبیه عکس بالا رو مشاهده کنید.

در اصل میشه گفت پس از ساخت پروژه 99 درصد کار شما با فایل های جاوا همچون MainActivity.java و فایل های رابط کاربری(گرافیکی) همچون activity_main.xml خواهد بود.

خب الان می تونید اپ خودتون رو اجرا کنید ، run_button

با کلیک روی باتن سبز رنگ اجرا با صفحه ی زیر مواجه خواهید شد android-choise-device

که اگر گوشی یا تبلت خودتون رو متصل کنید و درایور adb مخصوص به گوشی خودتون رو نصب کرده باشید باید در قسمتی که شکل یک موبایل وجود دارد گوشی شما نمایش داده شود. البته نیاز هست که از قسمت تنظیمات usb debuging رو فعال کرده باشید.

اگر هم می خواهید از دستگاه مجازی استفاده کنید می توانید از قسمت Tools>Android>AVD Manager یک دستگاه مجازی برای خود بسازید و روی آن اپ خودتون رو تست کنید. اگر دستگاه مجازی به درستی ساخته شود باید در پنجره ی عکس بالا ، در قسمت android virtual device نام دستگاه مجازی ساخته شده وجود داشته باشد.

خب پس از کلیک ok اولین اپ شما اجرا خواهد شد.

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد فیلد های ستاره دار الزامی می باشند *